top of page
Zdjęcie autoraWłod-Bud

WEJDŹ Z NAMI W ŚWIAT PROFESJONALNEGO ZARZĄDZANIA TERENAMI ZIELONYMI

Zaktualizowano: 7 sie 2022

Myślisz często „co takiego może zrobić więcej dla naszego osiedla jakaś dodatkowa firma” lub „każdy potrafi zająć się trawnikiem”. Z naszego 30 letniego już doświadczenia, wynika, że nie każdy.

Wielu mieszkańców osiedli, jest przekonana, że „placki” na trawnikach są wynikiem

pozostawiania odchodów zwierząt, lub po prostu na co dzień nie zwracają na nie uwagi – do czasu zaproszenia na rozpoczęcie sezonu grillowania na wiosnę. Odwiedzają znajomych na innym osiedlu i stwierdzają „och jak tu u Was pięknie” nie za bardzo wiedząc jaka jest różnica. Osiedle podobne, drzewa, krzewy i trawa. Co wyróżnia więc osiedle znajomych? Zieleń wypływająca z każdego możliwego zakątka. Magia wiosennych kolorów.



Przeprowadźmy zatem wizję lokalną, krok po kroku. Wyobraźcie sobie Państwo nowe osiedle mieszkaniowe, dopiero oddane do użytku. Klucze w rękach i ekipy remontowe na każdym kroku. Zapach podekscytowania, podenerwowania i nowych mebli unosi się w powietrzu. Bloki są czyste, zadbane, nowe, piękne. A pomiędzy nimi miała być piękna zieleń. Zamiast tego mamy:

WIZJA LOKALNA OSIEDLA:

  • Stwierdza się, że na stropie garażu podziemnego posadzono byliny, krzewy żywopłotowe oraz drzewa. Byliny stanowią 91% wszystkich nasadzeń żywopłoty stanowią 7,8% a krzewy trochę ponad 1% nasadów.

  • Ze względu na jesienny termin przeglądu i cykl życiowy bylin (zamieranie części nadziemnej na zimę) nie można w terminie jesiennym ocenić stanu wszystkich bylin.

  • Stwierdzono, że posadzone drzewa i krzewy i głównej liściaste są w stanie dobrym.

  • Przeważająca część terenu około 80% nie jest obłożona korą, co powoduje, że widoczny jest substrat oraz linie do nawadniania kropelkowego.

  • Na terenie osiedla trawniki przewidziano tylko na niewielkiej powierzchni w strefach trawnika wzmocnionego kratką.

  • Posadzone są gatunki drzew i krzewów nie są zimozielone. Akcent zimowy stanowi tylko jedno drzewo w postaci cisa pospolitego.

  • Dobrane gatunki drzew typu wiśnia czeremcha w odmianach czy kruszyna to gatunki pospolicie występujące w krajobrazie polski. Ozdobne głównie podczas kwitnienia wczesną wiosną. Rośliny te nie są uznawane za długowieczne. Pozostałe gatunki drzew takie jak klon pensylwański charakteryzują się ładnym przebarwieniem tylko na jesieni.

  • Znaczną część stanowią trawy takie jak dłużyca, proso czy trzęślica, które dopiero latem stają się w pełni dekoracyjne ponieważ stosunkowo późno wybijają na wiosnę

  • zaobserwowano nieestetyczny wygląd terenu przy wejściu do administracji

  • w czasie wizji stwierdzono, że woda rozpryskiwana z fontanny, spływa w jedno miejsce, które jest w obniżeniu. W tym miejscu tworzy się kałuża, co powoduje, że rosnące tam rośliny gniją. OPIS ZNISZCZEŃ MECHANICZNYCH I PRZYCZYNY ICH WYSTĘPOWANIA:

Na terenie osiedla stwierdzono bardzo dużo miejsc gdzie zieleń jest zadeptana i zajeżdżona.

Zgodnie z terminem odbioru osiedla, zieleń była posadzona na jesieni zeszłego roku i przez cały okres późnojesienny zimowy oraz wczesno - wiosenny była narażona na zniszczenie.

Stwierdzono liczne ślady kół samochodowych na rabatach bylinowych, co pozwala przypuszczać że zieleń była w tym okresie niszczona na przykład przez ekipy remontujące mieszkania oddane do użytku.

Projekt zagospodarowania terenu przewidział wjazd na patio drogą utwardzoną dostępny dla mieszkańców, a co za tym idzie na wczesnym etapie dla ekip remontowych.

Jednocześnie projekt z zakresu architektury krajobrazu, nie przewidział naturalnych barier w postaci krzewów, które w jakimś stopniu ograniczyłyby wizualnie możliwość najeżdżania kołami samochodów na rabaty. Niestety znaczną ich część została zniszczona przez koła samochodów lub w wyniku zadeptania, poprzez skracanie drogi przez użytkowników osiedli.

Znaczna część nasadzonych roślin została zniszczona. Ziemia, która jest ugniata na przez koła lub w wyniku zadeptania, ulega zagęszczeniu, co prowadzi do zamierania korzeni, a w konsekwencji całych roślin.

Zniszczone w ten sposób rośliny nie mają szans na regenerację, co oznacza, że w tych miejscach pozostaną „łyse” pola bez roślinności, ewentualnie miejsca te można zasadzić ponownie, jednakże rośliny będą każdorazowo narażone na kolejne uszkodzenia.

Problemy te, mogą znacznie ustąpić w momencie kiedy większość mieszkańców wyremontuje swoje mieszkania i znacznie zmniejszy się ruch kołowy na osiedlu. Ciężko jednak przewidzieć w jakim stopniu zmniejszą się te zanieczyszczenia i zniszczenia.

By zapobiec rozwoju takiej sytuacji, już na etapie projektowym, tworzy się wizualne bariery w postaci wyższych roślin, czy to w postaci żywopłotu, czy zwartych nasadzeń krzewów.

Nasadzenia bylinowe projektuje się jako uzupełnienie i podkreślenie walorów estetycznych zieleni na osiedlu, nigdy jako główny składnik zieleni osiedlowej.

Dodatkowo brak wizualnych przeszkód w postaci wyższych roślin powoduje, że mieszkańcy chętnie tworzą wśród nasadzeń dodatkowe ścieżki. Skracanie drogi przez nasadzenie czy trawniki jest naturalną skłonnością mieszkańców czy użytkowników przestrzeni publicznej i tylko sadzenie wyższych roślin w grupach, może zniechęcić mieszkańców do chodzenia po rabatach.

CZYNNIKI STRESOGENNE DLA ROŚLIN WZDŁUŻ CIĄGÓW PIESZYCH:

Rośliny sadzone przy ciągach komunikacyjnych, po których poruszają się samochody i piesi, są narażone na podwójny stres.

Po pierwsze: w postaci uszkodzeń mechanicznych

Po drugie: w wyniku zasolenia podłoża, w którym rosną.

Pozostańmy przy tym drugim: w zależności od stosowanej technologii, śnieg z chodników i dróg może być zbierany i zgarniany na trawniki i inne rośliny. Może być również stosowany : piasek, mieszanka soli i piasku, sól krystaliczna, sól zroszona lub solanka.

Pośrednim efektem takiego sposobu zimowego utrzymania ciągów pieszych i jezdnych, jest zanieczyszczenie podłoży chlorkiem sodu. Zasolenie powoduje zaburzenie w procesach chemicznych zachodzących w glebie oraz metabolizmie roślin. To z kolei staje się przyczyną powstawania u roślin zjawiska zwanego suszą fizjologiczną. Należy zakładać, że jeżeli nawet oblodzenie ciągów pieszych na terenie osiedla nie jest likwidowane w sposób chemiczny, błoto pośniegowe może być naniesione w okolice korzeni roślin poprzez koła samochodów.

Dodatkowym zagrożeniem dla roślin rosnących w okolicy jezdni i chodników jest składowanie hałd śniegu z odśnieżania ciągów komunikacyjnych. Podczas odwilży w hałdach tworzą się skorupy lodu, które nie przepuszczają powietrza do roślin, co może prowadzić do ich zamierania.

Przykładem objawu obumierania roślin od środka jest brak wschodów wiosną. Trzeba też wspomnieć, że zalegający zbity śnieg deformuje przysypane rośliny.

Z powyższych powodów, zaleca się już na etapie projektowym, staranny wybór roślin sadzonych przy ciągach przyulicznych i chodnikach. Ze względu na kruchość bylin zalecane jest sadzenie krzewów lub wykonanie trawników, które można niewielkim kosztem miejscowo nałożyć na nowo po zimie.

Występowanie bylin blisko ciągów komunikacyjnych powoduje, że problemy z plackowym zamieraniem roślin w tych miejscach mogą się pojawiać co roku.


Tu mamy naszą nieoczywistą odpowiedź na to, dlaczego osiedlowy trawnik wygląda jak łaciata krowa.

OCENA GATUNKOWEGO DOBORU ROŚLIN:

Przewidziane w projekcie architektury krajobrazu, dobór roślin i ich procentowy stosunek (nasadzenia bylinowe stanowią ponad 91% wszystkich nasadzeń) niesie za sobą określone konsekwencje.

Byliny, których część nadziemna zamiera po pierwszych przymrozkach, na wiosnę zaczynają dopiero wychodzić z ziemi i powoli zarastają powierzchnię podłoża. W zależności od danego gatunku: jedne byliny pojawiają się i kwitną wczesną wiosną, inne dość późno na wiosnę.

Na terenie osiedla posadzono byliny głównie z małych pojemników P9, co powoduje, że między roślinami są obecne znaczne odległości.

Założony, że w ciągu kilku lat rośliny się zrosną i stworzą zwartą pokrywę roślinną. Nie zmienia to jednak faktu, że co roku na wiosnę nawet pomimo tego, że rośliny będą rozrośnięte, będzie widoczne podłoże. Przynajmniej do czasu, kiedy rośliny nie urosną do swoich wielkości docelowych.

Przy takim doborze gatunkowym na osiedlu zabraknie tak zwanego efektu wiosennego czyli akcentu kwitnięcia, który ma za zadanie nacieszyć mieszkańców, po długiej zimowej przerwie wegetacji roślin.

OCENA JAKOŚCI WYKONANIA NASADZEŃ PRZEZ FIRMĘ OGRODNICZĄ:

W wyniku analizy jakości prac, wykonanych przez firmę ogrodniczą, stwierdza się, że krzewy i drzewa są posadzone prawidłowo.

Drzewa i większe krzewy są ustabilizowane poprzez podziemny system kotwiczenia, który zapewni prawidłowy rozwój korzeni i ograniczy możliwość urywania młodych wyrastających korzeni, w wyniku ruchu drzew lub krzewów podczas wietrznej pogody.

Stwierdzono, że dostarczone rośliny, na ile pozwala to ocenić wczesna pora roku, są wolne od wad typu:

- silne uszkodzenia mechaniczne roślin

- ślady żerowania szkodników

- oznaki chorobowe

- zwiędnięcie i pomarszczenie kory na korzeniach i częściach nadziemnych

- martwicy i pęknięcia kory

- uszkodzenia pąka szczytowego przewodnika

Rośliny są dojrzałe, prawidłowo uformowane, z zachowaniem pokroju charakterystycznego dla gatunku i odmiany oraz wyprowadzone zgodnie z wymogami agrotechniki szkółkarskiej.

Nie stwierdza się nieprawidłowości w sadzeniu roślin takich jak:

- zbyt głęboko posadzone drzewa krzewy lub byliny

- zbyt płytko posadzone drzewa krzewy lub byliny

Stwierdza się natomiast zamieranie trawnika w kratkach w obrębie podcieni budynków.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak systemu automatycznego nawadniania.


ANALIZA ROZWOJU ZIELENI NA OSIEDLU:

Ze względu na dużą liczbę bylin i trudności w odróżnieniu bylin i traw od tak zwanych chwastów teren osiedla będzie miał tendencję do zachwaszczenia, również w miejscach, które obecnie są zadeptane będą pojawiać się chwasty.

W kolejnych latach podczas eksploatacji, osiedla wspólnocie mieszkaniowej będzie bardzo trudno uzupełnić braki, ponieważ posadzone na rabatach gatunki są trudno dostępne i nie są tak zwanym standardem szkółkarskim.

W celu uzupełnienia braków, wspólnota mieszkaniowa będzie potrzebowała profesjonalisty, który z inwentaryzuję rośliny, które zamarły i w oparciu o dokumentację powykonawczą przygotuje listę roślin i wyznaczy miejsca gdzie należy je posadzić.

W przypadku nie uzupełnienia braków, będą powstawać gołe pola bez roślinności.

Niektóre gatunki bylin, w miarę starzenia się, będą zamierać od środka.

W celu poprawienia ich wyglądu będzie konieczny zabieg podziału bylin i sadzenia ich na nowo.

Wspólnota mieszkaniowa będzie musiała przeznaczyć środki na taki ewentualny zabieg pielęgnacyjny. Ze względu na swoją biologię, co roku byliny, będą zamierać na zimę i po pierwszych przymrozkach, będzie przycinana cała ich część nadziemna. Z tego względu całą zimę i wczesną wiosną będzie widoczny substrat.

Przewiduje się, że w przyszłości wspólnoty mieszkaniowe, zniechęcone dużym nakładem pracy na pielęgnację terenu oraz kosztami wynikającymi z corocznego dosadzenia bylin, zlecą nasadzenia roślin w miejscach, które będą zadeptywane.

Z naszego doświadczenia wynika, że nasadzenia te będą o zupełnie innym charakterze niż obecnie. Będzie to wynikało z cięcia kosztów, co może spowodować nieład na osiedlu i wrażenie przypadkowości. Efekt „łał” zamiera.



Drodzy Państwo, firma WŁOD-BUD z chęcią zaopiekuje się Państwa przestrzenią do odpoczynku. Tereny zielone są nie tylko ozdobą, są oazą spokoju, są chwilą wytchnienia. Nie dajmy sobie wmówić, że to nie ma znaczenia, kiedy wszyscy pod skórą czujemy ulgę tylko patrząc na piękno uporządkowanej i zadbanej zieleni za oknem. Utrzymanie i pielęgnacja terenów zielonych jest ważne cały sezon. Bez podcinania i nasadzeń na jesień, nie ma efektów na wiosnę. Bez roślin zimozielonych, nie ma przyjemności przez ładnych kilka miesięcy z roku.

𝐙𝐀𝐔𝐅𝐀𝐉 𝐃𝐎𝐒́𝐖𝐈𝐀𝐃𝐂𝐙𝐄𝐍𝐈𝐔 Skontaktuj się z nami: +48 504 529 112 biuro@wlodbud.pl www.wlodbud.pl








18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page